Bourns Inc. SRR1260-221K
Part No.:
SRR1260-221K
Datasheet:
HONGKONG NSD TRADE LIMITEDSRR1260-221K.pdf
Description:
FIXED IND 220UH 1.38A 380MOHM SM
Comments
SRR1260-221K Specifications
Series:
SRR1260
Inductance:
220 µH
Tolerance:
±10%
Current Rating (Amps):
1.38 A
Current - Saturation (Isat):
1.3A
DC Resistance (DCR):
380mOhm Max
Q @ Freq:
22 @ 796kHz
Frequency - Self Resonant:
4.2MHz
Ratings:
Operating Temperature:
-40°C ~ 125°C
Inductance Frequency - Test:
100 kHz
Features:
Size / Dimension:
0.492" L x 0.492" W (12.50mm x 12.50mm)
Height - Seated (Max):
0.256" (6.50mm)