Bourns Inc. SRR1260-271K
Part No.:
SRR1260-271K
Datasheet:
HONGKONG NSD TRADE LIMITEDSRR1260-271K.pdf
Description:
FIXED IND 270UH 1.3A 450MOHM SMD
Comments
SRR1260-271K Specifications
Series:
SRR1260
Type:
Drum Core, Wirewound
Inductance:
270 µH
Tolerance:
±10%
Current Rating (Amps):
1.3 A
Current - Saturation (Isat):
1.2A
DC Resistance (DCR):
450mOhm Max
Q @ Freq:
20 @ 796kHz
Frequency - Self Resonant:
3.6MHz
Ratings:
Operating Temperature:
-40°C ~ 125°C
Inductance Frequency - Test:
100 kHz
Features:
Size / Dimension:
0.492" L x 0.492" W (12.50mm x 12.50mm)
Height - Seated (Max):
0.256" (6.50mm)