Bourns Inc. SRR1260-330M
Part No.:
SRR1260-330M
Datasheet:
HONGKONG NSD TRADE LIMITEDSRR1260-330M.pdf
Description:
FIXED IND 33UH 3A 60 MOHM SMD
Comments
SRR1260-330M Specifications
Series:
SRR1260
Type:
Drum Core, Wirewound
Inductance:
33 µH
Tolerance:
±20%
Current Rating (Amps):
3 A
Current - Saturation (Isat):
2.8A
DC Resistance (DCR):
60mOhm Max
Q @ Freq:
27 @ 2.52MHz
Frequency - Self Resonant:
9.97MHz
Ratings:
Operating Temperature:
-40°C ~ 125°C
Inductance Frequency - Test:
100 kHz
Features:
Size / Dimension:
0.492" L x 0.492" W (12.50mm x 12.50mm)
Height - Seated (Max):
0.256" (6.50mm)