Bourns Inc. SRR1260A-102K
Part No.:
SRR1260A-102K
Datasheet:
HONGKONG NSD TRADE LIMITEDSRR1260A-102K.pdf
Description:
FIXED IND 1MH 680MA 1.7 OHM SMD
Comments
SRR1260A-102K Specifications
Series:
SRR1260A
Inductance:
1 mH
Tolerance:
±10%
Current Rating (Amps):
680 mA
Current - Saturation (Isat):
600mA
DC Resistance (DCR):
1.7Ohm Max
Q @ Freq:
30 @ 252kHz
Frequency - Self Resonant:
1.8MHz
Ratings:
AEC-Q200
Operating Temperature:
-40°C ~ 125°C
Inductance Frequency - Test:
1 kHz
Features:
Size / Dimension:
0.492" L x 0.492" W (12.50mm x 12.50mm)
Height - Seated (Max):
0.256" (6.50mm)