Bourns Inc. SRR1260A-470M
Part No.:
SRR1260A-470M
Datasheet:
HONGKONG NSD TRADE LIMITEDSRR1260A-470M.pdf
Description:
FIXED IND 47UH 2.6A 86 MOHM SMD
Comments
SRR1260A-470M Specifications
Series:
SRR1260A
Inductance:
47 µH
Tolerance:
±20%
Current Rating (Amps):
2.6 A
Current - Saturation (Isat):
2.5A
DC Resistance (DCR):
86mOhm Max
Q @ Freq:
22 @ 2.52MHz
Frequency - Self Resonant:
7.63MHz
Ratings:
AEC-Q200
Operating Temperature:
-40°C ~ 125°C
Inductance Frequency - Test:
1 kHz
Features:
Size / Dimension:
0.492" L x 0.492" W (12.50mm x 12.50mm)
Height - Seated (Max):
0.256" (6.50mm)