Bourns Inc. SRR1280-220M
Part No.:
SRR1280-220M
Datasheet:
HONGKONG NSD TRADE LIMITEDSRR1280-220M.pdf
Description:
FIXED IND 22UH 4.3A 38.6MOHM SMD
Comments
SRR1280-220M Specifications
Series:
SRR1280
Type:
Drum Core, Wirewound
Inductance:
22 µH
Tolerance:
±20%
Current Rating (Amps):
4.3 A
Current - Saturation (Isat):
4.1A
DC Resistance (DCR):
38.6mOhm Max
Q @ Freq:
20 @ 2.52MHz
Frequency - Self Resonant:
11MHz
Ratings:
Operating Temperature:
-40°C ~ 125°C
Inductance Frequency - Test:
100 kHz
Features:
Size / Dimension:
0.492" L x 0.492" W (12.50mm x 12.50mm)
Height - Seated (Max):
0.315" (8.00mm)