Bourns Inc. SRR1280-560M
Part No.:
SRR1280-560M
Datasheet:
HONGKONG NSD TRADE LIMITEDSRR1280-560M.pdf
Description:
FIXED IND 56UH 2.6A 100 MOHM SMD
Comments
SRR1280-560M Specifications
Series:
SRR1280
Type:
Drum Core, Wirewound
Inductance:
56 µH
Tolerance:
±20%
Current Rating (Amps):
2.6 A
Current - Saturation (Isat):
2.5A
DC Resistance (DCR):
100mOhm Max
Q @ Freq:
24 @ 2.52MHz
Frequency - Self Resonant:
7MHz
Ratings:
Operating Temperature:
-40°C ~ 125°C
Inductance Frequency - Test:
100 kHz
Features:
Size / Dimension:
0.492" L x 0.492" W (12.50mm x 12.50mm)
Height - Seated (Max):
0.315" (8.00mm)