Bourns Inc. SRR1280A-471K
Part No.:
SRR1280A-471K
Datasheet:
HONGKONG NSD TRADE LIMITEDSRR1280A-471K.pdf
Description:
FIXED IND 470UH 900MA 880MOHM SM
Comments
SRR1280A-471K Specifications
Series:
SRR1280A
Inductance:
470 µH
Tolerance:
±10%
Current Rating (Amps):
900 mA
Current - Saturation (Isat):
1.25A
DC Resistance (DCR):
880mOhm Max
Q @ Freq:
20 @ 796kHz
Frequency - Self Resonant:
2.2MHz
Ratings:
AEC-Q200
Operating Temperature:
-40°C ~ 125°C
Inductance Frequency - Test:
1 kHz
Features:
Mounting Type:
Surface Mount
Supplier Device Package:
1280
Size / Dimension:
0.492" L x 0.492" W (12.50mm x 12.50mm)
Height - Seated (Max):
0.315" (8.00mm)