Bourns Inc. SRR3011-6R8YL
Part No.:
SRR3011-6R8YL
Datasheet:
HONGKONG NSD TRADE LIMITEDSRR3011-6R8YL.pdf
Description:
FIXED IND 6.8UH 720MA 210MOHM SM
Comments
SRR3011-6R8YL Specifications
Series:
SRR3011
Inductance:
6.8 µH
Tolerance:
±30%
Current Rating (Amps):
720 mA
Current - Saturation (Isat):
620mA
DC Resistance (DCR):
210mOhm Max
Q @ Freq:
10 @ 7.96MHz
Frequency - Self Resonant:
49MHz
Ratings:
Operating Temperature:
-40°C ~ 125°C
Inductance Frequency - Test:
100 kHz
Features:
Size / Dimension:
0.150" L x 0.150" W (3.80mm x 3.80mm)
Height - Seated (Max):
0.051" (1.30mm)