Bourns Inc. SRR3818A-100M
Part No.:
SRR3818A-100M
Package:
Nonstandard
Datasheet:
HONGKONG NSD TRADE LIMITEDSRR3818A-100M.pdf
Description:
FIXED IND 10UH 1.3A 235 MOHM SMD
Comments
SRR3818A-100M Specifications
Series:
SRR3818A
Package/Case:
Nonstandard
Inductance:
10 µH
Tolerance:
±20%
Current Rating (Amps):
1.3 A
Current - Saturation (Isat):
650mA
DC Resistance (DCR):
235mOhm Max
Q @ Freq:
Frequency - Self Resonant:
40MHz
Ratings:
AEC-Q200
Operating Temperature:
-40°C ~ 150°C
Inductance Frequency - Test:
100 kHz
Features:
Size / Dimension:
0.150" L x 0.150" W (3.80mm x 3.80mm)
Height - Seated (Max):
0.079" (2.00mm)