Bourns Inc. SRR4011-6R2YL
Part No.:
SRR4011-6R2YL
Package:
Nonstandard
Datasheet:
HONGKONG NSD TRADE LIMITEDSRR4011-6R2YL.pdf
Description:
FIXED IND 6.2UH 1.2A 195MOHM SMD
Comments
SRR4011-6R2YL Specifications
Series:
SRR4011
Package/Case:
Nonstandard
Inductance:
6.2 µH
Tolerance:
±30%
Current Rating (Amps):
1.2 A
Current - Saturation (Isat):
1A
DC Resistance (DCR):
195mOhm Max
Q @ Freq:
7 @ 7.96MHz
Frequency - Self Resonant:
51MHz
Ratings:
Operating Temperature:
-40°C ~ 125°C
Inductance Frequency - Test:
100 kHz
Features:
Size / Dimension:
0.189" L x 0.189" W (4.80mm x 4.80mm)
Height - Seated (Max):
0.051" (1.30mm)