Bourns Inc. SRR4018-390Y
Part No.:
SRR4018-390Y
Manufacturer:
Bourns Inc.
Category:
Fixed Inductors
Package:
1919 (4848 Metric)
Datasheet:
HONGKONG NSD TRADE LIMITEDSRR4018-390Y.pdf
Description:
FIXED IND 39UH 640MA 540MOHM SMD
Comments
SRR4018-390Y Specifications
Product attributes
Attribute value
Manufacturer:
Bourns Inc.
Series:
SRR4018
Package/Case:
1919 (4848 Metric)
Packaging:
Tape & Reel (TR)
Product Status:
Active
Type:
Drum Core, Wirewound
Material - Core:
Ferrite
Inductance:
39 µH
Tolerance:
±30%
Current Rating (Amps):
640 mA
Current - Saturation (Isat):
480mA
Shielding:
Shielded
DC Resistance (DCR):
540mOhm Max
Q @ Freq:
8 @ 2.52MHz
Frequency - Self Resonant:
19MHz
Ratings:
Operating Temperature:
-40°C ~ 125°C
Inductance Frequency - Test:
100 kHz
Features:
Size / Dimension:
0.189" L x 0.189" W (4.80mm x 4.80mm)
Height - Seated (Max):
0.079" (2.00mm)