Bourns Inc. SRR4828A-4R7Y
Part No.:
SRR4828A-4R7Y
Package:
Nonstandard
Datasheet:
HONGKONG NSD TRADE LIMITEDSRR4828A-4R7Y.pdf
Description:
FIXED IND 4.7UH 3A 54 MOHM SMD
Comments
SRR4828A-4R7Y Specifications
Series:
SRR4828A
Package/Case:
Nonstandard
Inductance:
4.7 µH
Tolerance:
±30%
Current Rating (Amps):
3 A
Current - Saturation (Isat):
1.6A
DC Resistance (DCR):
54mOhm Max
Q @ Freq:
Frequency - Self Resonant:
50MHz
Ratings:
AEC-Q200
Operating Temperature:
-40°C ~ 150°C
Inductance Frequency - Test:
100 kHz
Features:
Size / Dimension:
0.189" L x 0.189" W (4.80mm x 4.80mm)
Height - Seated (Max):
0.118" (3.00mm)