Bourns Inc. SRR5018-330Y
Part No.:
SRR5018-330Y
Datasheet:
HONGKONG NSD TRADE LIMITEDSRR5018-330Y.pdf
Description:
FIXED IND 33UH 650MA 350MOHM SMD
Comments
SRR5018-330Y Specifications
Series:
SRR5018
Inductance:
33 µH
Tolerance:
±30%
Current Rating (Amps):
650 mA
Current - Saturation (Isat):
700mA
DC Resistance (DCR):
350mOhm Max
Q @ Freq:
10.9 @ 2.52MHz
Frequency - Self Resonant:
20MHz
Ratings:
Operating Temperature:
-40°C ~ 125°C
Inductance Frequency - Test:
100 kHz
Features:
Size / Dimension:
0.228" L x 0.228" W (5.80mm x 5.80mm)
Height - Seated (Max):
0.079" (2.00mm)