Bourns Inc. SRR6028-390Y
Part No.:
SRR6028-390Y
Package:
Nonstandard
Datasheet:
HONGKONG NSD TRADE LIMITEDSRR6028-390Y.pdf
Description:
FIXED IND 39UH 1A 195 MOHM SMD
Comments
SRR6028-390Y Specifications
Series:
SRR6028
Package/Case:
Nonstandard
Inductance:
39 µH
Tolerance:
±30%
Current Rating (Amps):
1 A
Current - Saturation (Isat):
750mA
DC Resistance (DCR):
195mOhm Max
Q @ Freq:
10 @ 2.52MHz
Frequency - Self Resonant:
17MHz
Ratings:
Operating Temperature:
-40°C ~ 125°C
Inductance Frequency - Test:
100 kHz
Features:
Size / Dimension:
0.268" L x 0.268" W (6.80mm x 6.80mm)
Height - Seated (Max):
0.118" (3.00mm)