Bourns Inc. SRR6603-100ML
Part No.:
SRR6603-100ML
Manufacturer:
Bourns Inc.
Category:
Fixed Inductors
Package:
Nonstandard
Datasheet:
HONGKONG NSD TRADE LIMITEDSRR6603-100ML.pdf
Description:
FIXED IND 10UH 1A 75 MOHM SMD
Comments
SRR6603-100ML Specifications
Product attributes
Attribute value
Manufacturer:
Bourns Inc.
Series:
SRR6603
Package/Case:
Nonstandard
Packaging:
Tape & Reel (TR)
Product Status:
Active
Type:
Drum Core, Wirewound
Material - Core:
Ferrite
Inductance:
10 µH
Tolerance:
±20%
Current Rating (Amps):
1 A
Current - Saturation (Isat):
370mA
Shielding:
Shielded
DC Resistance (DCR):
75mOhm Max
Q @ Freq:
40 @ 200kHz
Frequency - Self Resonant:
38MHz
Ratings:
Operating Temperature:
-55°C ~ 125°C
Inductance Frequency - Test:
100 kHz
Features:
Size / Dimension:
0.260" L x 0.173" W (6.60mm x 4.40mm)
Height - Seated (Max):
0.118" (3.00mm)