Bourns Inc. SRR6603-332ML
Part No.:
SRR6603-332ML
Datasheet:
HONGKONG NSD TRADE LIMITEDSRR6603-332ML.pdf
Description:
FIXED IND 3.3MH 80MA 11 OHM SMD
Shipping
Inventory:436
Comments
SRR6603-332ML Specifications
Inductance:
3.3 mH
Tolerance:
±20%
Current Rating (Amps):
80 mA
Current - Saturation (Isat):
24mA
DC Resistance (DCR):
11Ohm Max
Q @ Freq:
50 @ 100kHz
Frequency - Self Resonant:
1MHz
Ratings:
Operating Temperature:
-55°C ~ 125°C
Inductance Frequency - Test:
100 kHz
Features:
Size / Dimension:
0.260" L x 0.173" W (6.60mm x 4.40mm)
Height - Seated (Max):
0.118" (3.00mm)