Bourns Inc. SRR6603-470ML
Part No.:
SRR6603-470ML
Datasheet:
HONGKONG NSD TRADE LIMITEDSRR6603-470ML.pdf
Description:
FIXED IND 47UH 500MA 230MOHM SMD
Comments
SRR6603-470ML Specifications
Inductance:
47 µH
Tolerance:
±20%
Current Rating (Amps):
500 mA
Current - Saturation (Isat):
240mA
DC Resistance (DCR):
230mOhm Max
Q @ Freq:
40 @ 100kHz
Frequency - Self Resonant:
20MHz
Ratings:
Operating Temperature:
-55°C ~ 125°C
Inductance Frequency - Test:
100 kHz
Features:
Size / Dimension:
0.260" L x 0.173" W (6.60mm x 4.40mm)
Height - Seated (Max):
0.118" (3.00mm)