Bourns Inc. SRU1028-1R0Y
Part No.:
SRU1028-1R0Y
Manufacturer:
Bourns Inc.
Category:
Fixed Inductors
Package:
Nonstandard
Datasheet:
HONGKONG NSD TRADE LIMITEDSRU1028-1R0Y.pdf
Description:
FIXED IND 1UH 7A 4.9 MOHM SMD
Comments
SRU1028-1R0Y Specifications
Product attributes
Attribute value
Manufacturer:
Bourns Inc.
Series:
SRU1028
Package/Case:
Nonstandard
Packaging:
Tape & Reel (TR)
Product Status:
Active
Type:
Drum Core, Wirewound
Material - Core:
Ferrite
Inductance:
1 µH
Tolerance:
±30%
Current Rating (Amps):
7 A
Current - Saturation (Isat):
8A
Shielding:
Shielded
DC Resistance (DCR):
4.9mOhm
Q @ Freq:
14 @ 7.96MHz
Frequency - Self Resonant:
100MHz
Ratings:
Operating Temperature:
-40°C ~ 125°C
Inductance Frequency - Test:
100 kHz
Features:
Size / Dimension:
0.394" L x 0.394" W (10.00mm x 10.00mm)
Height - Seated (Max):
0.122" (3.10mm)