Bourns Inc. SRU1028-6R8Y
Part No.:
SRU1028-6R8Y
Datasheet:
HONGKONG NSD TRADE LIMITEDSRU1028-6R8Y.pdf
Description:
FIXED IND 6.8UH 3.5A 15 MOHM SMD
Comments
SRU1028-6R8Y Specifications
Series:
SRU1028
Inductance:
6.8 µH
Tolerance:
±30%
Current Rating (Amps):
3.5 A
Current - Saturation (Isat):
3A
DC Resistance (DCR):
15mOhm
Q @ Freq:
12 @ 7.96MHz
Frequency - Self Resonant:
30MHz
Ratings:
Operating Temperature:
-40°C ~ 125°C
Inductance Frequency - Test:
100 kHz
Features:
Size / Dimension:
0.394" L x 0.394" W (10.00mm x 10.00mm)
Height - Seated (Max):
0.122" (3.10mm)