Bourns Inc. SRU1038-330Y
Part No.:
SRU1038-330Y
Datasheet:
HONGKONG NSD TRADE LIMITEDSRU1038-330Y.pdf
Description:
FIXED IND 33UH 1.8A 86 MOHM SMD
Comments
SRU1038-330Y Specifications
Series:
SRU1038
Inductance:
33 µH
Tolerance:
±30%
Current Rating (Amps):
1.8 A
Current - Saturation (Isat):
1.8A
DC Resistance (DCR):
86mOhm
Q @ Freq:
22 @ 2.52MHz
Frequency - Self Resonant:
10MHz
Ratings:
Operating Temperature:
-40°C ~ 125°C
Inductance Frequency - Test:
100 kHz
Features:
Size / Dimension:
0.394" L x 0.394" W (10.00mm x 10.00mm)
Height - Seated (Max):
0.161" (4.10mm)