Bourns Inc. SRU8043-220Y
Part No.:
SRU8043-220Y
Manufacturer:
Bourns Inc.
Category:
Fixed Inductors
Package:
Nonstandard
Datasheet:
HONGKONG NSD TRADE LIMITEDSRU8043-220Y.pdf
Description:
FIXED IND 22UH 2.2A 72.5MOHM SMD
Comments
SRU8043-220Y Specifications
Product attributes
Attribute value
Manufacturer:
Bourns Inc.
Series:
SRU8043
Package/Case:
Nonstandard
Packaging:
Tape & Reel (TR)
Product Status:
Active
Type:
Drum Core, Wirewound
Material - Core:
Ferrite
Inductance:
22 µH
Tolerance:
±30%
Current Rating (Amps):
2.2 A
Current - Saturation (Isat):
1.7A
Shielding:
Shielded
DC Resistance (DCR):
72.5mOhm
Q @ Freq:
24 @ 2.52MHz
Frequency - Self Resonant:
12MHz
Ratings:
Operating Temperature:
-40°C ~ 125°C
Inductance Frequency - Test:
100 kHz
Features:
Size / Dimension:
0.315" L x 0.315" W (8.00mm x 8.00mm)
Height - Seated (Max):
0.181" (4.60mm)