Shenzhen Sunlord Electronics Co., Ltd. SWPA5040S100MT
Part No.:
SWPA5040S100MT
Manufacturer:
Shenzhen Sunlord Electronics Co., Ltd.
Category:
Fixed Inductors
Package:
Nonstandard
Datasheet:
HONGKONG NSD TRADE LIMITEDSWPA5040S100MT.pdf
Description:
FIXED IND 10UH 2.1A 83 MOHM SMD
Comments
SWPA5040S100MT Specifications
Product attributes
Attribute value
Manufacturer:
Series:
SWPA
Package/Case:
Nonstandard
Packaging:
Tape & Reel (TR)
Product Status:
Active
Type:
Drum Core, Wirewound
Material - Core:
Ferrite
Inductance:
10 µH
Tolerance:
±20%
Current Rating (Amps):
2.1 A
Current - Saturation (Isat):
2.9A
Shielding:
Shielded
DC Resistance (DCR):
83mOhm Max
Q @ Freq:
Frequency - Self Resonant:
18MHz
Ratings:
Operating Temperature:
-40°C ~ 125°C
Inductance Frequency - Test:
100 kHz
Features:
Size / Dimension:
0.197" L x 0.197" W (5.00mm x 5.00mm)
Height - Seated (Max):
0.157" (4.00mm)