Shenzhen Sunlord Electronics Co., Ltd. SWPA8065S5R6MT
Part No.:
SWPA8065S5R6MT
Manufacturer:
Shenzhen Sunlord Electronics Co., Ltd.
Category:
Fixed Inductors
Package:
Nonstandard
Datasheet:
HONGKONG NSD TRADE LIMITEDSWPA8065S5R6MT.pdf
Description:
FIXED IND 5.6UH 4.5A 26MOHM SMD
Comments
SWPA8065S5R6MT Specifications
Product attributes
Attribute value
Manufacturer:
Series:
SWPA
Package/Case:
Nonstandard
Packaging:
Tape & Reel (TR)
Product Status:
Active
Type:
Drum Core, Wirewound
Material - Core:
Ferrite
Inductance:
5.6 µH
Tolerance:
±20%
Current Rating (Amps):
4.5 A
Current - Saturation (Isat):
8A
Shielding:
Shielded
DC Resistance (DCR):
26mOhm Max
Q @ Freq:
Frequency - Self Resonant:
17MHz
Ratings:
Operating Temperature:
-40°C ~ 125°C
Inductance Frequency - Test:
100 kHz
Features:
Size / Dimension:
0.315" L x 0.315" W (8.00mm x 8.00mm)
Height - Seated (Max):
0.256" (6.50mm)