Eaton - Bussmann Electrical Division T30100-2CR
Part No.:
T30100-2CR
Manufacturer:
Eaton - Bussmann Electrical Division
Category:
Fuseholders
Package:
Datasheet:
HONGKONG NSD TRADE LIMITEDT30100-2CR.pdf
Description:
FUSE BLOK CART 300V 100A CHASSIS
Comments
T30100-2CR Specifications
Product attributes
Attribute value
Manufacturer:
Series:
T300
Packaging:
Bulk
Product Status:
Active
Mounting Type:
Chassis Mount
Fuse Size:
0.75" Dia x 2.16" L (19.1mm x 54.8mm)
Current Rating (Amps):
100 A
For Use With/Related Products:
Class T Fuses
Fuse Type:
Cartridge
Fuseholder Type:
Block
Number of Circuits:
2
Voltage:
300V