Toshiba Semiconductor and Storage TAR5S15U(TE85L,F)
Part No.:
TAR5S15U(TE85L,F)
Manufacturer:
Toshiba Semiconductor and Storage
Category:
Voltage Regulators - Linear, Low Drop Out (LDO) Regulators
Package:
6-SMD (5 Leads), Flat Leads
Description:
IC REG LINEAR 1.5V 200MA UFV
Comments
TAR5S15U(TE85L,F) Specifications
Product attributes
Attribute value
Manufacturer:
Series:
Package/Case:
6-SMD (5 Leads), Flat Leads
Packaging:
Tape & Reel (TR)
Product Status:
Active
Output Configuration:
Positive
Output Type:
Fixed
Number of Regulators:
1
Voltage - Input (Max):
15V
Voltage - Output (Min/Fixed):
1.5V
Voltage - Output (Max):
Voltage Dropout (Max):
Current - Output:
200mA
Current - Quiescent (Iq):
Current - Supply (Max):
850 µA
PSRR:
70dB (1kHz)
Control Features:
Enable
Protection Features:
Over Current, Over Temperature
Operating Temperature:
-40°C ~ 85°C