Microchip Technology TC1015-3.3VCT713
Part No.:
TC1015-3.3VCT713
Manufacturer:
Microchip Technology
Category:
Voltage Regulators - Linear, Low Drop Out (LDO) Regulators
Package:
SC-74A, SOT-753
Datasheet:
HONGKONG NSD TRADE LIMITEDTC1015-3.3VCT713.pdf
Description:
IC REG LINEAR 3.3V 100MA SOT23-5
Comments
TC1015-3.3VCT713 Specifications
Product attributes
Attribute value
Manufacturer:
Microchip Technology
Series:
Package/Case:
SC-74A, SOT-753
Packaging:
Tape & Reel (TR)
Product Status:
Active
Output Configuration:
Positive
Output Type:
Fixed
Number of Regulators:
1
Voltage - Input (Max):
6V
Voltage - Output (Min/Fixed):
3.3V
Voltage - Output (Max):
Voltage Dropout (Max):
0.25V @ 100mA
Current - Output:
100mA
Current - Quiescent (Iq):
80 µA
Current - Supply (Max):
PSRR:
64dB (1kHz)
Control Features:
Enable
Protection Features:
Over Current, Over Temperature
Operating Temperature:
-40°C ~ 125°C