TDK Corporation TFM201610ALM-1R0MTAA
Part No.:
TFM201610ALM-1R0MTAA
Manufacturer:
TDK Corporation
Category:
Fixed Inductors
Package:
0806 (2016 Metric)
Datasheet:
HONGKONG NSD TRADE LIMITEDTFM201610ALM-1R0MTAA.pdf
Description:
FIXED IND 1UH 3.1A 56 MOHM SMD
Comments
TFM201610ALM-1R0MTAA Specifications
Product attributes
Attribute value
Manufacturer:
TDK Corporation
Series:
TFM-ALM
Package/Case:
0806 (2016 Metric)
Packaging:
Tape & Reel (TR)
Product Status:
Active
Type:
Thin Film
Material - Core:
Metal
Inductance:
1 µH
Tolerance:
±20%
Current Rating (Amps):
3.1 A
Current - Saturation (Isat):
4.3A
Shielding:
Shielded
DC Resistance (DCR):
56mOhm Max
Q @ Freq:
Frequency - Self Resonant:
Ratings:
Operating Temperature:
-40°C ~ 125°C
Inductance Frequency - Test:
1 MHz
Features:
Mounting Type:
Surface Mount
Supplier Device Package:
Size / Dimension:
0.079" L x 0.063" W (2.00mm x 1.60mm)
Height - Seated (Max):
0.039" (1.00mm)