TDK Corporation TFM201610GHM-1R0MTAA
Part No.:
TFM201610GHM-1R0MTAA
Package:
0806 (2016 Metric)
Datasheet:
HONGKONG NSD TRADE LIMITEDTFM201610GHM-1R0MTAA.pdf
Description:
FIXED IND 1UH 3.1A 60 MOHM SMD
Comments
TFM201610GHM-1R0MTAA Specifications
Series:
TFM-GHM
Package/Case:
0806 (2016 Metric)
Inductance:
1 µH
Tolerance:
±20%
Current Rating (Amps):
3.1 A
Current - Saturation (Isat):
3.6A
DC Resistance (DCR):
60mOhm Max
Operating Temperature:
-40°C ~ 125°C
Inductance Frequency - Test:
1 MHz
Size / Dimension:
0.079" L x 0.063" W (2.00mm x 1.60mm)
Height - Seated (Max):
0.039" (1.00mm)