TDK Corporation TFM252012ALMA1R0MTAA
Part No.:
TFM252012ALMA1R0MTAA
Package:
1008 (2520 Metric)
Datasheet:
HONGKONG NSD TRADE LIMITEDTFM252012ALMA1R0MTAA.pdf
Description:
FIXED IND 1UH 3.7A 42 MOHM SMD
Comments
TFM252012ALMA1R0MTAA Specifications
Series:
TFM-ALMA
Package/Case:
1008 (2520 Metric)
Inductance:
1 µH
Tolerance:
±20%
Current Rating (Amps):
3.7 A
Current - Saturation (Isat):
4.2A
DC Resistance (DCR):
42mOhm Max
Ratings:
AEC-Q200
Operating Temperature:
-55°C ~ 150°C
Inductance Frequency - Test:
1 MHz
Size / Dimension:
0.098" L x 0.079" W (2.50mm x 2.00mm)
Height - Seated (Max):
0.047" (1.20mm)