Infineon Technologies TLE42962GV33HTSA1
Part No.:
TLE42962GV33HTSA1
Manufacturer:
Infineon Technologies
Category:
Voltage Regulators - Linear, Low Drop Out (LDO) Regulators
Package:
6-SMD (5 Leads), Gull Wing
Datasheet:
HONGKONG NSD TRADE LIMITEDTLE42962GV33HTSA1.pdf
Description:
IC REG LINEAR 3.3V 30MA SCT595-5
Comments
TLE42962GV33HTSA1 Specifications
Product attributes
Attribute value
Manufacturer:
Infineon Technologies
Series:
OPTIREG™
Package/Case:
6-SMD (5 Leads), Gull Wing
Packaging:
Tape & Reel (TR)
Product Status:
Active
Output Configuration:
Positive
Output Type:
Fixed
Number of Regulators:
1
Voltage - Input (Max):
45V
Voltage - Output (Min/Fixed):
3.3V
Voltage - Output (Max):
Voltage Dropout (Max):
0.3V @ 20mA
Current - Output:
30mA
Current - Quiescent (Iq):
170 µA
Current - Supply (Max):
5.2 mA
PSRR:
60dB (100Hz)
Control Features:
Inhibit
Protection Features:
Over Current, Over Temperature, Reverse Polarity, Short Circuit
Operating Temperature:
-40°C ~ 150°C