ERP Power, LLC TLM090W-2.1-42
Part No.:
TLM090W-2.1-42
Manufacturer:
ERP Power, LLC
Category:
LED Drivers
Package:
Description:
120 TO 277 VAC, 90% EFFICIENCY,
Comments
TLM090W-2.1-42 Specifications
Product attributes
Attribute value
Manufacturer:
ERP Power, LLC
Series:
TLM90 (90W)
Packaging:
Box
Product Status:
Obsolete
Programmable:
Type:
Constant Current
Topology:
AC DC Converter
Number of Outputs:
1
Voltage - Input (Min):
120VAC
Voltage - Input (Max):
277VAC
Voltage - Output:
37.8V
Current - Output (Max):
2.1A
Power (Watts):
88 W
Voltage - Isolation:
2.5 kV
Dimming:
Analog, ELV, Triac
Features:
OTP, SCP
Ratings:
IP66, NEMA 410
Operating Temperature:
-40°C ~ 50°C
Efficiency:
90%
Termination Style:
Wire Leads
Size / Dimension:
4.00" L x 2.00" W x 1.52" H (101.6mm x 50.8mm x 38.6mm)