TAI-TECH Advanced Electronics Co., Ltd. TMPF 0605A-1R5MN-ABD
Part No.:
TMPF 0605A-1R5MN-ABD
Manufacturer:
TAI-TECH Advanced Electronics Co., Ltd.
Category:
Fixed Inductors
Package:
0605 (1613 Metric)
Datasheet:
HONGKONG NSD TRADE LIMITEDTMPF 0605A-1R5MN-ABD.pdf
Description:
1.5 UH SHIELDED MOLDED INDUCTOR
Comments
TMPF 0605A-1R5MN-ABD Specifications
Product attributes
Attribute value
Manufacturer:
Series:
TMPF0605A-ABD
Package/Case:
0605 (1613 Metric)
Type:
Material - Core:
Inductance:
1.5 µH
Tolerance:
±20%
Current Rating (Amps):
13 A
Current - Saturation (Isat):
14.5A
Shielding:
Unshielded
DC Resistance (DCR):
90mOhm Max
Q @ Freq:
Frequency - Self Resonant:
Ratings:
Operating Temperature:
-55°C ~ 150°C
Inductance Frequency - Test:
100 kHz
Features:
Mounting Type:
Surface Mount
Supplier Device Package:
0605
Size / Dimension:
0.260" L x 0.252" W (6.60mm x 6.40mm)
Height - Seated (Max):
0.197" (5.00mm)