TAI-TECH Advanced Electronics Co., Ltd. TMPF 0606LR-4R7MN-ABD
Part No.:
TMPF 0606LR-4R7MN-ABD
Manufacturer:
TAI-TECH Advanced Electronics Co., Ltd.
Category:
Fixed Inductors
Package:
0606 (1616 Metric)
Datasheet:
HONGKONG NSD TRADE LIMITEDTMPF 0606LR-4R7MN-ABD.pdf
Description:
4.7 UH SHIELDED MOLDED INDUCTOR
Comments
TMPF 0606LR-4R7MN-ABD Specifications
Product attributes
Attribute value
Manufacturer:
Series:
TMPF0606LR-ABD
Package/Case:
0606 (1616 Metric)
Type:
Molded
Material - Core:
Inductance:
4.7 µH
Tolerance:
±20%
Current Rating (Amps):
8 A
Current - Saturation (Isat):
9.5A
Shielding:
Unshielded
DC Resistance (DCR):
3.52mOhm Max
Q @ Freq:
Frequency - Self Resonant:
Ratings:
Operating Temperature:
-55°C ~ 150°C
Inductance Frequency - Test:
100 kHz
Features:
Mounting Type:
Surface Mount
Supplier Device Package:
0606
Size / Dimension:
0.260" L x 0.252" W (6.60mm x 6.40mm)
Height - Seated (Max):
0.236" (6.00mm)