TAI-TECH Advanced Electronics Co., Ltd. TMPV 1265SPV-1R5MN-D
Part No.:
TMPV 1265SPV-1R5MN-D
Datasheet:
HONGKONG NSD TRADE LIMITEDTMPV 1265SPV-1R5MN-D.pdf
Description:
1.5 UH SHIELDED MOLDED INDUCTOR
Comments
TMPV 1265SPV-1R5MN-D Specifications
Inductance:
1.5 µH
Tolerance:
±20%
Current Rating (Amps):
27 A
Current - Saturation (Isat):
29A
DC Resistance (DCR):
2.76mOhm Max
Operating Temperature:
-55°C ~ 165°C
Inductance Frequency - Test:
100 kHz
Features:
Size / Dimension:
0.535" L x 0.496" W (13.60mm x 12.60mm)
Height - Seated (Max):
0.256" (6.50mm)