Eaton - Bussmann Electrical Division TPHCS800-EL
Part No.:
TPHCS800-EL
Manufacturer:
Eaton - Bussmann Electrical Division
Category:
Fuseholders
Package:
Datasheet:
HONGKONG NSD TRADE LIMITEDTPHCS800-EL.pdf
Description:
FUSE HLDR BLADE 80V 800A CHASS
Comments
TPHCS800-EL Specifications
Product attributes
Attribute value
Manufacturer:
Series:
Telpower® TPHCS
Packaging:
Bulk
Product Status:
Active
Mounting Type:
Chassis Mount
Fuse Size:
1.496" Dia x 3.5" L (38mm x 88.9mm)
Current Rating (Amps):
800 A
For Use With/Related Products:
Bolt Mount Cartridge Fuses
Fuse Type:
Blade
Fuseholder Type:
Holder
Number of Circuits:
1
Voltage:
80V
Orientation:
Termination Style:
Quick Connect - 0.250" (6.3mm)