OptiFuse TPK-R-300MA
Part No.:
TPK-R-300MA
Manufacturer:
OptiFuse
Category:
Fuses
Package:
Datasheet:
HONGKONG NSD TRADE LIMITEDTPK-R-300MA.pdf
Description:
CLASS M FUSE, TIME DELAY 300MA
Comments
TPK-R-300MA Specifications
Product attributes
Attribute value
Manufacturer:
OptiFuse
Package/Case:
Series:
TPK-R
Packaging:
Bulk
Product Status:
Active
Mounting Type:
Requires Holder
Fuse Type:
Cartridge, Ceramic
Current Rating (Amps):
300 mA
Voltage Rating - AC:
600 V
Voltage Rating - DC:
300 V
Response Time:
Slow Blow
Breaking Capacity @ Rated Voltage:
200kA AC, 100kA DC
Melting I²t:
Approval Agency:
CSA, UL
Operating Temperature:
Color:
Size / Dimension:
0.409" Dia x 1.500" L (10.40mm x 38.10mm)