Traco Power TPP 100-148A-J
Part No.:
TPP 100-148A-J
Manufacturer:
Traco Power
Category:
AC DC Converters
Package:
Datasheet:
HONGKONG NSD TRADE LIMITEDTPP 100-148A-J.pdf
Description:
AC/DC CONVERTER 48V 100W
Comments
TPP 100-148A-J Specifications
Product attributes
Attribute value
Manufacturer:
Traco Power
Series:
TPP 100A-J (100W)
Packaging:
Box
Product Status:
Active
Type:
Open Frame
Number of Outputs:
1
Voltage - Input:
85 ~ 264 VAC, 120 ~ 370 VDC
Voltage - Output 1:
48V
Voltage - Output 2:
Voltage - Output 3:
Voltage - Output 4:
Voltage - Output 5:
Voltage - Output 6:
Current - Output 1:
2.09 A
Current - Output 2:
Current - Output 3:
Current - Output 4:
Current - Output 5:
Current - Output 6:
Power (Watts):
100W
Applications:
ITE (Commercial), Medical
Voltage - Isolation:
4 kV
Operating Temperature:
-25°C ~ 85°C (With Derating)
Features:
Adjustable Output, Universal Input
Mounting Type:
Chassis Mount
Size / Dimension:
3.00" L x 2.00" W x 1.16" H (76.2mm x 50.8mm x 29.5mm)