Texas Instruments TPS709B33DBVR
Part No.:
TPS709B33DBVR
Manufacturer:
Texas Instruments
Category:
Voltage Regulators - Linear, Low Drop Out (LDO) Regulators
Package:
SC-74A, SOT-753
Datasheet:
HONGKONG NSD TRADE LIMITEDTPS709B33DBVR.pdf
Description:
IC REG LINEAR 3.3V 150MA SOT23-5
Comments
TPS709B33DBVR Specifications
Product attributes
Attribute value
Manufacturer:
Texas Instruments
Series:
Package/Case:
SC-74A, SOT-753
Packaging:
Tape & Reel (TR)
Product Status:
Active
Output Configuration:
Positive
Output Type:
Fixed
Number of Regulators:
1
Voltage - Input (Max):
30V
Voltage - Output (Min/Fixed):
3.3V
Voltage - Output (Max):
Voltage Dropout (Max):
1.4V @ 150mA
Current - Output:
150mA
Current - Quiescent (Iq):
2.05 µA
Current - Supply (Max):
350 µA
PSRR:
80dB ~ 52dB (10Hz ~ 1kHz)
Control Features:
Enable
Protection Features:
Over Current, Over Temperature, Reverse Current, Under Voltage Lockout (UVLO)
Operating Temperature:
-40°C ~ 125°C