Eaton - Electronics Division TR2/C518-375-R
Part No.:
TR2/C518-375-R
Manufacturer:
Eaton - Electronics Division
Category:
Fuses
Package:
Datasheet:
HONGKONG NSD TRADE LIMITEDTR2/C518-375-R.pdf
Description:
FUSE GLASS 375MA 250VAC 2AG
Comments
TR2/C518-375-R Specifications
Product attributes
Attribute value
Manufacturer:
Eaton - Electronics Division
Package/Case:
Series:
C518
Packaging:
Tape & Reel (TR)
Product Status:
Active
Mounting Type:
Through Hole
Fuse Type:
Cartridge, Glass
Current Rating (Amps):
375 mA
Voltage Rating - AC:
250 V
Voltage Rating - DC:
Response Time:
Fast Blow
Breaking Capacity @ Rated Voltage:
35A
Melting I²t:
0.039
Approval Agency:
CSA, UL
Operating Temperature:
Color:
Size / Dimension:
0.217" Dia x 0.598" L (5.50mm x 15.20mm)