Tamura TS1608-472M
Part No.:
TS1608-472M
Manufacturer:
Tamura
Category:
Fixed Inductors
Package:
Nonstandard
Datasheet:
HONGKONG NSD TRADE LIMITEDTS1608-472M.pdf
Description:
FIXED IND 4.7MH 60MA 13.9OHM SMD
Comments
TS1608-472M Specifications
Product attributes
Attribute value
Manufacturer:
Tamura
Series:
TS1608
Package/Case:
Nonstandard
Packaging:
Tape & Reel (TR)
Product Status:
Obsolete
Type:
Material - Core:
Inductance:
4.7 mH
Tolerance:
±20%
Current Rating (Amps):
60 mA
Current - Saturation (Isat):
Shielding:
Shielded
DC Resistance (DCR):
13.9Ohm Max
Q @ Freq:
50 @ 100kHz
Frequency - Self Resonant:
1MHz
Ratings:
Operating Temperature:
-25°C ~ 85°C
Inductance Frequency - Test:
100 kHz
Features:
Size / Dimension:
0.260" L x 0.175" W (6.60mm x 4.45mm)
Height - Seated (Max):
0.115" (2.92mm)