Laird-Signal Integrity Products TYS8040150M-10
Part No.:
TYS8040150M-10
Manufacturer:
Laird-Signal Integrity Products
Category:
Fixed Inductors
Package:
Nonstandard
Datasheet:
HONGKONG NSD TRADE LIMITEDTYS8040150M-10.pdf
Description:
FIXED IND 15UH 2.6A 47 MOHM SMD
Comments
TYS8040150M-10 Specifications
Product attributes
Attribute value
Manufacturer:
Series:
TYS8040
Package/Case:
Nonstandard
Packaging:
Tape & Reel (TR)
Product Status:
Active
Type:
Material - Core:
Ferrite
Inductance:
15 µH
Tolerance:
±20%
Current Rating (Amps):
2.6 A
Current - Saturation (Isat):
2.95A
Shielding:
Shielded
DC Resistance (DCR):
47mOhm Max
Q @ Freq:
Frequency - Self Resonant:
12MHz
Ratings:
Operating Temperature:
-40°C ~ 125°C
Inductance Frequency - Test:
100 kHz
Features:
Size / Dimension:
0.315" L x 0.315" W (8.00mm x 8.00mm)
Height - Seated (Max):
0.165" (4.20mm)