Pepperl+Fuchs, Inc. UBH60/30-12GM-U-V1
Part No.:
UBH60/30-12GM-U-V1
Manufacturer:
Pepperl+Fuchs, Inc.
Category:
Proximity Sensors - Industrial
Package:
Cylinder, Threaded - M12
Datasheet:
HONGKONG NSD TRADE LIMITEDUBH60/30-12GM-U-V1.pdf
Description:
ULTRASONIC
Comments
UBH60/30-12GM-U-V1 Specifications
Product attributes
Attribute value
Manufacturer:
Pepperl+Fuchs, Inc.
Series:
Package/Case:
Cylinder, Threaded - M12
Packaging:
Box
Product Status:
Active
Sensor Type:
Ultrasonic
Sensing Distance:
0" ~ 1.181" (0mm ~ 30mm)
Output Type:
Analog Voltage
Response Frequency:
Shielding:
Unshielded
Material - Body:
Nickel-Plated Brass
Voltage - Supply:
15V ~ 30V
Termination Style:
Connector
Operating Temperature:
-25°C ~ 70°C