Eaton - Electronics Division UP0.4UC-150-R
Part No.:
UP0.4UC-150-R
Datasheet:
HONGKONG NSD TRADE LIMITEDUP0.4UC-150-R.pdf
Description:
FIXED IND 15UH 1A 230 MOHM SMD
Comments
UP0.4UC-150-R Specifications
Inductance:
15 µH
Tolerance:
±20%
Current Rating (Amps):
1 A
Current - Saturation (Isat):
900mA
DC Resistance (DCR):
230mOhm Max
Q @ Freq:
Frequency - Self Resonant:
30MHz
Ratings:
Operating Temperature:
-25°C ~ 85°C
Inductance Frequency - Test:
100 kHz
Features:
Size / Dimension:
0.260" L x 0.175" W (6.60mm x 4.45mm)
Height - Seated (Max):
0.115" (2.92mm)