Eaton - Electronics Division UP0.4UC-470-R
Part No.:
UP0.4UC-470-R
Manufacturer:
Eaton - Electronics Division
Category:
Fixed Inductors
Package:
Nonstandard
Datasheet:
HONGKONG NSD TRADE LIMITEDUP0.4UC-470-R.pdf
Description:
FIXED IND 47UH 500MA 640MOHM SMD
Comments
UP0.4UC-470-R Specifications
Product attributes
Attribute value
Manufacturer:
Eaton - Electronics Division
Series:
UNI-PAC™ 0.4UC
Package/Case:
Nonstandard
Packaging:
Tape & Reel (TR)
Product Status:
Active
Type:
Wirewound
Material - Core:
Inductance:
47 µH
Tolerance:
±20%
Current Rating (Amps):
500 mA
Current - Saturation (Isat):
500mA
Shielding:
Unshielded
DC Resistance (DCR):
640mOhm Max
Q @ Freq:
Frequency - Self Resonant:
14MHz
Ratings:
Operating Temperature:
-25°C ~ 85°C
Inductance Frequency - Test:
100 kHz
Features:
Size / Dimension:
0.260" L x 0.175" W (6.60mm x 4.45mm)
Height - Seated (Max):
0.115" (2.92mm)