Eaton - Electronics Division UP1B-1R0-R
Part No.:
UP1B-1R0-R
Manufacturer:
Eaton - Electronics Division
Category:
Fixed Inductors
Package:
Nonstandard
Datasheet:
HONGKONG NSD TRADE LIMITEDUP1B-1R0-R.pdf
Description:
FIXED IND 1UH 4.4A 17.7 MOHM SMD
Comments
UP1B-1R0-R Specifications
Product attributes
Attribute value
Manufacturer:
Eaton - Electronics Division
Series:
UNI-PAC™
Package/Case:
Nonstandard
Packaging:
Tape & Reel (TR)
Product Status:
Active
Type:
Drum Core, Wirewound
Material - Core:
Ferrite
Inductance:
1 µH
Tolerance:
±20%
Current Rating (Amps):
4.4 A
Current - Saturation (Isat):
5.3A
Shielding:
Unshielded
DC Resistance (DCR):
17.7mOhm Max
Q @ Freq:
Frequency - Self Resonant:
Ratings:
Operating Temperature:
-40°C ~ 85°C
Inductance Frequency - Test:
100 kHz
Features:
Size / Dimension:
0.350" L x 0.240" W (8.89mm x 6.10mm)
Height - Seated (Max):
0.197" (5.00mm)