Eaton - Electronics Division UP2.8B-151-R
Part No.:
UP2.8B-151-R
Manufacturer:
Eaton - Electronics Division
Category:
Fixed Inductors
Package:
Nonstandard
Datasheet:
HONGKONG NSD TRADE LIMITEDUP2.8B-151-R.pdf
Description:
FIXED IND 150UH 620MA 971MOHM SM
Comments
UP2.8B-151-R Specifications
Product attributes
Attribute value
Manufacturer:
Eaton - Electronics Division
Series:
UNI-PAC™ 2.8
Package/Case:
Nonstandard
Packaging:
Tape & Reel (TR)
Product Status:
Active
Type:
Drum Core, Wirewound
Material - Core:
Ferrite
Inductance:
150 µH
Tolerance:
±20%
Current Rating (Amps):
620 mA
Current - Saturation (Isat):
740mA
Shielding:
Unshielded
DC Resistance (DCR):
971mOhm Max
Q @ Freq:
Frequency - Self Resonant:
Ratings:
Operating Temperature:
-40°C ~ 85°C
Inductance Frequency - Test:
100 kHz
Features:
Size / Dimension:
0.508" L x 0.370" W (12.90mm x 9.40mm)
Height - Seated (Max):
0.110" (2.80mm)