Eaton - Electronics Division UP2B-470-R
Part No.:
UP2B-470-R
Datasheet:
HONGKONG NSD TRADE LIMITEDUP2B-470-R.pdf
Description:
FIXED IND 47UH 1.7A 138.8MOHM SM
Comments
UP2B-470-R Specifications
Series:
UNI-PAC™
Inductance:
47 µH
Tolerance:
±20%
Current Rating (Amps):
1.7 A
Current - Saturation (Isat):
1.4A
DC Resistance (DCR):
138.8mOhm Max
Operating Temperature:
-40°C ~ 85°C
Inductance Frequency - Test:
100 kHz
Features:
Size / Dimension:
0.550" L x 0.410" W (13.97mm x 10.41mm)
Height - Seated (Max):
0.236" (6.00mm)