Eaton - Electronics Division UP2T-100-R
Part No.:
UP2T-100-R
Manufacturer:
Eaton - Electronics Division
Category:
Fixed Inductors
Package:
Radial, Vertical Cylinder (Open)
Datasheet:
HONGKONG NSD TRADE LIMITEDUP2T-100-R.pdf
Description:
FIXED IND 10UH 4.3A 28 MOHM TH
Comments
UP2T-100-R Specifications
Product attributes
Attribute value
Manufacturer:
Eaton - Electronics Division
Series:
UNI-PAC™ 2T
Package/Case:
Packaging:
Bulk
Product Status:
Obsolete
Type:
Wirewound
Material - Core:
Inductance:
10 µH
Tolerance:
±20%
Current Rating (Amps):
4.3 A
Current - Saturation (Isat):
3.3A
Shielding:
Unshielded
DC Resistance (DCR):
28mOhm Max
Q @ Freq:
Frequency - Self Resonant:
Ratings:
Operating Temperature:
Inductance Frequency - Test:
100 kHz
Features:
Mounting Type:
Through Hole
Supplier Device Package:
Size / Dimension:
0.433" Dia (11.00mm)
Height - Seated (Max):
0.390" (9.90mm)