Eaton - Electronics Division UP2T-101-R
Part No.:
UP2T-101-R
Datasheet:
HONGKONG NSD TRADE LIMITEDUP2T-101-R.pdf
Description:
FIXED IND 100UH 1.2A 270.7 MOHM
Comments
UP2T-101-R Specifications
Inductance:
100 µH
Tolerance:
±20%
Current Rating (Amps):
1.2 A
Current - Saturation (Isat):
950mA
DC Resistance (DCR):
270.7mOhm Max
Inductance Frequency - Test:
100 kHz
Size / Dimension:
0.433" Dia (11.00mm)
Height - Seated (Max):
0.390" (9.90mm)